Obserwatorzy

czwartek, 1 listopada 2012

zbiorowa schizofremia


Dziś Wszystkich Świętych a ja znów przed monitorem.Zaczynam przyzwyczajać się do tego,że nie wiele zależy ode mnie mimo tego, że człowiek chciałby by wszystko zależało od jego decyzji. A przynajmniej by to wyglądało tak, że sam o wszystkim decyduje.Mam kiepski humor, więc znów będę się czepiać.Dzisiejsze święto ma chyba w założeniu radosny nastrój. Mylę się? Przecież świętujemy tych, co osiągnęli raj,Niebo,  skoro są świętymi, im już dobrze. A mam wrażenie , że świętujemy śmierć. Dzisiaj jak nigdy patrzymy na groby nie tylko najbliższych. Patrząc na groby tych co zapłacili życiem za wolność dziwnie się czuję- czy o taką wolność im szło? Tyle istnień - czy warto było? Czym jest patriotyzm , który żąda ofiary krwi? Jak go zmierzyć? Czy bardziej patriotycznie jest dokładać starań by budować(gorzej lub lepiej-ale budować), czy  dać się zabić w imię ideałów? I nie myślę tu o ofiarach drugiej wojny światowej, im nie pozostawiono wyboru. Ale wspominam uczestników wszystkich powstań.Przegranych z kretesem wszystkich zrywów narodowych. Nie wiem czy to bohaterzy czy głupcy. Wiem, tak nie powinnam pisać-ale tak czuję i kropka.
Ciągle sobie obiecuję, że już nie będzie o polityce, ale trudno odciąć się od rzeczywistości. A ja na dokładkę zaczynam się bać. Nie o siebie-ja już pożyłam sobie. Martwię się o przyszłość moich dzieci i przede wszystkim wnuków. Chciałabym dla nich spokoju a zastanawiam czy nie zacząć się już pakować, by przed 11-tym listopada zdążyć wyjechać z tego chlewu- niby mojej bardzo demokratycznej Ojczyzny.I zabrać ze sobą resztę moich najbliższych, coby w zawieruchę nie dali się wciągnąć, nawet w imię najwyższych ideałów. Do dzisiaj patrzyłam na te słowne  nawalanki z politowaniem, teraz zaczynam się autentycznie bać. To nie skończy się dobrze!,,Jesteśmy gotowi do przejęcia władzy'', ,,palmy samochody reżimowych stacji'' ,,zajmujmy budynki telewizji póki nie zjawią się nasi siepacze''.Takie hasła nie zapowiadają spokoju.Mam wrażenie, że panuje nowa odmiana schizofrenii-bardzo niebezpieczna, bo zakaźna.

2 komentarze:

 1. Anonimowy3/11/12 00:59

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Schizofrenia
  zgadnij kto skomentował xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam, nie wiem , kto skomentował-a ten fragment wydał mi się charakterystyczny ,,W tym przypadku uderza nagła zmiana w sposobie zachowywania się. Zaburzone są procesy myślenia, jest niewłaściwa interpretacja faktów i zdarzeń, co rodzi zazwyczaj urojenia odnośnie sądów (najczęściej są to urojenia prześladowcze) oraz halucynacje odnośnie wrażeń (najczęściej są to halucynacje słuchowe). Może być to zachowanie gwałtowne – silne podniecenie z dominującym uczuciem lęku, osłupienie, dziwaczność zachowania czy wypowiedzi, rozkojarzenie, ...''
  Czy nie takie właśnie objawy ma 50 procent społeczeństwa? I to związanych z jednym tylko zdarzeniem- katastrofą.

  OdpowiedzUsuń